fbpx
התינוק לא ישן? קבלו 5 טיפים להרדמה קלה ונעימה

התינוק לא ישן? קבלו 5 טיפים להרדמה קלה ונעימה

בכל גיל, ובמיוחד עבור תינוקות ופעוטות, שינה אינה מותרות אלא צורך בסיסי של הגוף. השינה הכרחית כדי לאפשר לכל מערכות הגוף לתפקד באופן מיטבי.
במהלך השינה, תינוקות וילדים מפרישים הורמון גדילה, מגבשים זיכרונות, מקודדים תהליכי למידה והתפתחות תקינה וכן מווסתים את רמת החיסון של גופם. לכן השינה כה חשובה. מחקרים מראים קשר הדוק בין שינה איכותית בילדים לבין מצב רוח חיובי, יכולת קוגניטיבית המאפשרת למידה, ורמה חיסונית טובה יותר.

הפרעות שינה

למרות חשיבותה של שינה תקינה, 20-30% מהתינוקות והילדים סובלים מהפרעות שינה החל מגיל הלידה ועד גיל חמש. נמצא כי 50% מהילדים עם הפרעות קשב נוטים לסבול גם מהפרעות שינה.
הפרעות שינה זמניות או קבועות מתבטאות בקושי להירדם, זמן הרדמה ארוך והתעוררויות מרובות במהלך הלילה. ילדים רבים אינם מצליחים להירדם בעצמם או מפתחים תלות על מנת להירדם, כמו צפייה בטלוויזיה, מוזיקה, מגע ועוד.
ישנה טענה כי הפרעות שינה בילדים חולפות עם הזמן, אך נראה כי הן אינן נעלמות אלא אופיין משתנה.

התינוק לא ישן? זו בעיה לא רק עבורו, אלא גם עבורכם, ההורים. מחסור בשינה וכן שינה לא איכותית, מהווים קושי גם עבור הילדים וגם עבור הוריהם. הפרעות שינה בקרב הילדים עם הזמן פוגעות גם באיכות השינה של ההורים, ובכך נפגעת יכולתם הקוגניטיבית ויכולתם לתפקד כראוי. שינה טובה בקרב כל בני המשפחה מאפשרת הורות טובה יותר.

לאישיותו ולמזגו של הילד, וכן למאפייני המשפחה, ישנה השפעה על אופי הפרעות השינה. לכן כדי לזהות הפרעות שינה בילדים, יש לאסוף מידע מההורים על שגרת השינה, מספר הפעמים בהן הילד מתעורר במהלך הלילה, כמה שעות הוא ישן במהלך היום והלילה ועוד.

5 טיפים להרגלי שינה טובים

שגרת שינה עקבית עבור התינוק שלכם הינה חיונית לשינה איכותית.
לפניכם חמישה טיפים יעילים ופשוטים ליישום כדי להנחיל בילדכם הרגלי שינה בריאים. זכרו כי שינוי הרגלי השינה הינו תהליך. אפשרו לו זמן, ועודדו את השינוי בעזרת המון אהבה, תמיכה והתמדה.

 1. הפרידו בין היום והלילה באמצעות טקס שינה.
  על מנת להפריד בין היום והלילה ולאפשר לילד להיכנס לאווירה של שינה, חשוב להגדיר ולהקפיד על טקס שינה נעים וקבוע, אותו תקיימו כל ערב באותה השעה. מומלץ שהמיטה תהיה ריקה ממשחקים, בובות ומוביילים, כדי לשמור על הפרדה גם בין מקום השינה למקום המשחק.

 2. אפשרו מעבר רגוע מפעילות לשינה.
  חשוב לתת לילד זמן של שקט ורוגע, גם אם הוא עדיין לא הולך לישון. כשעה לפני השינה מומלץ להוריד הילוך ולהכניס אווירה שלווה יותר בבית. כבו מכשירים אלקטרוניים, שחקו משחקים רגועים יותר ולאחר מכן אפשרו לילד להיפרד מהצעצועים בפינת המשחקים. לאחר פעילויות סוף היום כמו ארוחת ערב, מקלחת ובקבוק, כנסו איתו לחדר שלו כדי להקריא לו שיר או סיפור. כבו את האורות ואחלו לו לילה טוב.

 3. זהו סימני עייפות.
  כאשר הילד מראה סימני עייפות כגון פיהוק, שפשוף עיניים ואוזניים, מומלץ להשכיב אותו לישון תוך 15-20 דקות. זאת מכיוון שאם לא יילך לישון ב"חלון השינה" הטבעי, הגוף שלו יפיק הורמונים שממריצים את הגוף כמו קורטיזול ואפילו אדרנלין, ואז הוא צפוי להתעורר ולהתקשות להירדם מאוחר יותר.

 4. הקפידו על שעות שינה קבועות.
  מומלץ להשכיב את הילד לישון בשעה קבועה בכל לילה, מפני שזה מאפשר לשעון הביולוגי שלו להתרגל וכך להירדם יותר בקלות. לעתים קרובות, כאשר ילדים הולכים לישון מאוחר מדי, השינה שלהם לא רגועה והם נוטים להתעורר יותר במהלך הלילה. השעה האידיאלית ללכת לישון תלויה בגיל הילד, אך טווח השעות המומלץ הינו 18:30-20:00.

 5. הימנעו ממאכלים המכילים קפאין.
  באופן מפתיע, גם במאכלים של ילדים יש קפאין, כמו למשל שוקולד, גלידה ותה. מומלץ להימנע מאכילה ושתייה של מוצרים המכילים קפאין לפני השינה.